Ваш кошик порожній :(
Рельєфно-трафаретне травлення
Трафаретне травлення малюнку на клинку Вашого ножа – це не просто прикраса, атрибутивна символіка або підкреслення індивідуальності виробу. Це насамперед захисне покриття леза, особливо, якщо воно зроблено з іржавіючої сталі – вуглецю або швидкорізу. А саме клинки, сильно схильні до корозії, мають більш високі споживчі якості в плані стійкості до затуплення, агресивності різу і т.п., ніж їх хромовмісні аналоги. Тому протрує свій клинок з іржавіючої сталі, покривши його захисним шаром чорніння і одночасно отримавши на ньому малюнок, Ви покращуєте як естетичну, так і експлуатаційну складову. Витравлення малюнка на лезі ножа з нержавіючої сталі також може надати йому не лише художню цінність, але додати комфорту при використанні. Наприклад, для того, щоб продукт, що розрізається (наприклад, твердий сир) не прилипав до голомені ножа, а відвалювався рівно нарізаними шматочками, на клинку роблять повітряні кишені у вигляді поглиблень або рандомних кованих вм'ятин. Але ту ж функцію може виконувати і протруєний малюнок, але виглядатиме при цьому ніж буде куди цікавіше, ніж із банальним рядом напівкруглих заглиблень або брутальними вм'ятинами від кування.

Існує безліч технологій нанесення малюнка на клинок, починаючи від ручного промальовування, закінчуючи різними методами на основі фоторезистивних плівок, які перекочували до ножів з електронних технологій створення друкованих плат. Всі ці варіанти мають свої плюси, так і мінуси. Наприклад, для ручного промальовування необхідно мати досконалі художні навички, щоб зобразити щось більш-менш осудне, а використання технологій, що використовуються для друкованих плат передбачає безпроблемне нанесення, в основному, тільки на плоску, рівну поверхню, яка на ножі зустрічається далеко не завжди. .

Трафаретне травлення в усьому переліку методик отримання малюнка на клинку буде оптимальним, як за трудовитратами, так і за необхідністю використання різної апаратури та матеріалів, часу та зрештою за якістю кінцевого результату. Переваги трафаретного травлення це:

- простота нанесення малюнка, що практично не залежить від людського фактора – навичок, досвіду, умінь – потрібно лише трохи фантазії;

- чіткість ліній одержуваного малюнка – якщо робити правильно, практично виключені подтравы по контуру і патина малюнку;

- безпроблемне та легке створення композицій будь-якої складності;

- Можливість травлення по глибині багаторівневого 3D-малюнку. І тут травлення здійснюється у кілька етапів. Перед кожним наступним етапом знімається частина трафаретних наклейок. Наклейки, видалені останніми, закриватимуть малюнок, який вийде на передній план, а наклейки, видалені з першим підходом (після першого протрава) – будуть на задньому плані.

- Мінімальна кількість необхідних аксесуарів для проведення робіт. Все, що Вам знадобиться - це сам трафарет, ємність для травлення, розчин електроліту (це може бути, як звичайний розчин кухонної солі, так і розчин хлорного заліза і т.п.), а також, при бажанні прискорити процес - будь-який низьковольтний блок живлення (будь-який, починаючи від телефонної зарядки, закінчуючи зарядним пристроєм для автомобільних акумуляторів). Від того наскільки великий струм зможе видати Ваш блок живлення залежить швидкість травлення та чистота отриманої протруєної поверхні (чим менше струм, тим повільніше травитиметься, але при цьому менше нерівностей створюватиметься на поверхні металу).

Основні етапи трафаретного травлення:

    Відполіруйте меч Вашого ножа. Чим краще буде полірування, тим чіткішим буде малюнок.
    Знежиріть поверхню клинка будь-яким органічним розчинником.
    Трохи підігрійте клинок (приблизно до 60 градусів за Цельсієм).
    Нанесіть перший шар елементів Вашого трафарету (на кінцевому малюнку це буде найвищий шар, що найбільш виступає). Позначте його, наприклад, поставте на наклейках перманентним маркером цифру "1".
    Нанесіть другий шар трафарету. Якщо це, наприклад, популярна композиція типу опалого листя, то другий шар наноситься хаотично внахлест з першим. Хоча наклейки даного шару знаходяться вище першого, але малюнок, створюваний ним у результаті буде нижнім (на другому плані). Можливі також регулярні композиції, наприклад, на першому плані череп, пронизаний стрілою; на другому – встромлений у землю меч, сагайдак з цибулею, трава; на третьому плані – старий замок.
    Залийте в приготовлену ємність (бажано скляну) розчин хлорного заліза (1:3 за вагою – 1 частина хлорного заліза до 3 частин води). Хлорне залізо інтенсивніше розчиняється у воді при підвищених температурах, тому воду бажано підігріти приблизно до 60 градусів за Цельсієм. Оптимальним для більшості випадків буде використання 250 г упаковки хлорного заліза. Відхилення від точних пропорцій – допускається, на кінцевий результат особливо не впливає.
    Занурюєте в розчин електроліту Ваш ніж і чекаєте доки хлорне залізо не витравить частину металу, яка не закрита трафаретною плівкою. Звертаємо увагу, що в залежності від складу сталі швидкість травлення може бути дуже різною, аж до повної інертності до хлорного заліза. Без застосування блоку живлення – електролізу, тобто. травлення під впливом електричного струму будуть ефективно труїтися тільки іржавіючі сталі - вуглецю, швидкоріз і т.п. (хоча і для них дуже рекомендується електротравлення). Тому перед роботою з основним мечем краще зробити тестове травлення.
    При необхідності використання блоку живлення – травлення з подачею електричного струму плюс під'єднується до клинка, а мінус – до додаткового електрода. Як додатковий - можна використовувати, наприклад, звичайний цвях або будь-яку металеву пластину. На негативному електроді має йти активне виділення газу (бульбашки). Якщо газ виділяється у зоні клинка, отже полярність електродів переплутана.
    Після першого протраву з клинка знімається потенціал, ніж виймається з електроліту, а продукти травлення видаляються з поверхні клинка в проточній воді за допомогою м'якої губки і мильного розчину.
    Акуратно знімаються трафаретні наклейки з номером «2». Особливо уважно необхідно дивитися, щоб на поверхні клинка не було залишків клейової плівки від трафарету.
    Знову повторюється процес травлення, аналогічний першому.
    Після закінчення травлення, клинок від'єднується від блоку живлення, промивається в проточній воді, забираються наклейки під номером «1».
    В принципі, ніж готовий. Але якщо Вам не подобається, що верхній шар блискучий, а нижній патований - Ви можете протруїти ніж ще раз без будь-яких трафаретних наклейок, а потім злегка пройтися по ньому шліфшкуркою з тонким зерном, наприклад, Р2000 для створення більш чіткої глибини рельєфу.

На закінчення, пара загальних зауважень про процес. Хлорне залізо – це оптимальний електроліт щодо трафаретного травлення. Але працювати з ним потрібно дотримуючись загальних запобіжних заходів - у гумових рукавичках, бажано в респіраторі і з витяжкою або на відкритому повітрі. Хлорне залізо має дуже барвні властивості. Руки від нього складно відмити, а раковину чи унітаз і поготів. Це потрібно враховувати в роботі та при утилізації використаного розчину. Трафаретне травлення з'їдає частину матеріалу на клинку - це буквально пару десятих міліметра, але деякі операції, наприклад, підганяння болестера до клинка рівно, як і заточування самого ножа, доцільно робити після травлення, а не до.
Показано від 1 до 12 з 17 (всього сторінок: 2)